piątek, 22 kwietnia 2016

Ekologia moda czy naturalna potrzeba ?

Dzień Ziemi


Z okazji dzisiejszego światowego Dnia Ziemi postanowiłam poruszyć wątek z lekka ekologiczny. W tym roku święto naszej planety przypada na 22 kwietnia, bowiem ustala się go w czasie równonocy wiosennej. Dzień ten obchodzony jest obecnie na całym świecie i jego zadaniem jest promocja ekologicznych zachowań w skali makro, jak i mikro. Propagowanie ochrony środowiska naturalnego i aktywne uczestniczenie w akcjach tego typu to nie wszystko. Święto to jeden dzień w roku, a my powinniśmy zadbać o naszą planetę na co dzień. Powinniśmy zacząć od własnych podwórek, bo gdyby każdy z nas zadbał w odpowiedni sposób o swoje gospodarstwo domowe, to staje się to skalą makro.



Święto Ziemi regionalnie


Przez najbliższy weekend poczynając od dziś w wielu miastach w Polsce obchodzone jest święto ziemi. Warto w takich festynach wziąć udział, a nóż dowiemy się jak powinniśmy zmienić nasze obecne przyzwyczajenia na lepsze. Organizowane są zbiórki odpadów, elektronicznych, plastikowych, puszek, baterii - warto pozbierać wszystko co mamy, bo w zamian otrzymamy sadzonki kwiatów czy krzewów, które możemy posadzić w naszych ogródkach i balkonach. Chyba każdy z nas wolałby mieć w ogródku krzew pigwowca zamiast starego monitora obłożonego butelkami PET.
Przykłady akcji w miastach Kraków , Warszawa  , Wrocław .


Czy warto być ekologicznym?


Nie jestem za tym by popadać ze skrajności w skrajność. Pewne osiągnięcia cywilizacyjne, mimo że mają niekoniecznie dobry wpływ na  środowisko, to znacznie pomagają nam w codziennym życiu, ale postarajmy się żyć bardziej w zgodzie z naturą. To nie powinno być sezonowym czy jednodniowym trendem, a sposobem bycia. Nasza planeta potrzebuje wsparcia.

Jak być ekologicznym ?


1. Segregujmy śmieci. 

To już właściwie stało się obowiązkiem prawie w całym naszym kraju, ale prawie. Sama byłam świadkiem tego jak śmieciarka posegregowane odpady wrzuciła razem na pakę wraz ze wszelkimi innymi- po co to ludzie segregowali? Ale miejmy nadzieję, że to był odosobniony przypadek. Dzięki segregacji nasze śmieci będą mogły jeszcze posłużyć w przyszłości i z powrotem wejdą do obiegu. Ponadto starajmy się kupować takie rzeczy, które nadają się do recyklingu, z symbolem strzałek.

2. Ograniczajmy zużycie energii elektrycznej. 

Powinniśmy się przyzwyczaić do gaszenia świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Wyłączać wszystkie sprzęty i listwy elektryczne, przy których są nieustannie świecące diody. Nie ładować telefonów, laptopów i innych sprzętów przez cały dzień czy noc, a tylko odpowiednią ilość czasu, niezbędną do 100% naładowania. W miarę możliwości wymieńmy stare sprzęty na nowe energooszczędne o klasie A, A+, A++. Podobnie z żarówkami. Wbrew pozorom stanie się to dla nas oszczędnością, bowiem mniej zapłacimy za prąd.

3. Ograniczajmy zużycie wody.

 Zasoby wodne w Polsce nie są w najlepszej kondycji. Pamiętajmy, aby zakręcać kran podczas mycia zębów. Ogródki podlewać zebraną w specjalne pojemniki deszczówką i częściej bierzmy szybki prysznic, niż długie namaczanie w kąpieli.


4. Nie wyrzucaj zużytych baterii do kosza. 

W bardzo wielu miejscach ustawione są pojemniki na zużyte baterie i koniecznie wrzucajmy je do takich miejsc. Baterie zawierają rtęć, kadm i ołów przez co są bardzo niebezpieczne dla nas i naszego środowiska. Lepiej zaopatrzyć się w akumulatorki do wielokrotnego ładowania, nie będziemy wówczas zmuszeni co chwila kupować nowych baterii.


5. Używajmy produktów ekologicznych. 

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile chemicznych trujących środków używamy w naszym domu. Czyszczenie samej łazienki to użycie ok. 4 chemicznych produktów, które mają fatalny wpływ na nas, jak i środowisko. Inny produkt do WC, inny do wanny i umywalki, inny do lustra i jeszcze jeden do podłogi, a jest wiele alternatywnych środków ekologicznych, które są bardzo skuteczne i nie wpływają źle na nasze zdrowie i naszą planetę.

6. Wielorazowe reklamówki

Miejmy zawsze pod ręką, czy to w samochodzie, czy w torebce, torbę na zakupy. Im mniej weźmiemy ze sklepu dodatkowych plastikowych reklamówek tym lepiej.


7. Posadźmy drzewo. 

Jedno drzewo wytwarza tlen dla 8 osób. W miarę możliwości dbajmy o nasz ekosystem np. nie drukując niepotrzebnych rzeczy na papierowych kartkach. Może kilka kartek zadrukowanych mniej nie ma aż takiego znaczenia, ale żeby wyobrazić sobie oszczędność na większą skalę, możemy skorzystać z kalkulatora  A jeśli coś wydrukuje nam się źle, to nie wyrzucajmy tego do kosza, przecież pozostała jeszcze druga strona do wykorzystania ( na nasze notatki lub dla dziecka na jego twórczość malarską:)

8. Systemy energooszczędne.

Obecnie dostępnych jest sporo dotacji i dofinansowań na energooszczędne systemy grzewcze, jak i do ogrzania ciepłej wody. Warto się tym zainteresować. A wybór mamy spory, od powszechnych już solarów do ogrzania wody, poprzez ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła gruntowe i powietrzne, rekuperatory z odzyskiem ciepła. Nie dość, że dzięki tym systemom oszczędzamy na energii, to jeszcze dbamy o środowisko naturalne. Niezbędnych informacji w tym zakresie udzielają urzędy miasta oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które wdrażają programy krajowe oraz unijne.

9. Budujmy ekologicznie. 

Starajmy się, aby nasze domy były energooszczędne albo pasywne. Dzięki temu zaoszczędzimy zarówno my sami, jak i nasza matka Ziemia


9. Nie wyrzucajmy ubrań do śmieci. 

Nam mogą się nasze rzeczy już nie podobać i znudzić, ale dla innych mogą być to całkiem nowe rzeczy, których bardzo potrzebują. Dlatego niepotrzebną odzież umieszczamy w specjalnie do tego przystosowanych kontenerach. A ubrania, które są już zniszczone, możemy użyć jako szmatek do sprzątania w domu (oczywiście jeżeli są z naturalnych materiałów).

Ekologia  - jest na to wiele sposobów  i warto się przyczynić do poprawy ekosystemu naszej planety, a przynajmniej starajmy się ograniczać jej zanieczyszczenia. Świat jest piękny i warto byłoby go zachować w tym pięknym stanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz