poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Kwiaty jadalne - zdrowe jedzenie w naszym ogrodzie



Dziś wyruszyliśmy na bardzo niedaleką wycieczkę, a mianowicie do własnego ogródka. Cała trawa w naszym ogrodzie obecnie jest koloru żółtego, a to za sprawą mleczy, a w zasadzie mniszka lekarskiego. Jest tego tak dużo, że szkoda nie wykorzystać, a przecież w dodatku te roślinki posiadają właściwości lecznicze. Miodek majowy z mniszka robiłam wielokrotnie, podobnie jadaliśmy młode liście mniszka w sałatkach i jako dodatek np. do makaronu (zamiast szpinaku). Ale ogródkowe wynalazki na mniszku się nie kończą, bowiem okazuje się, że w naszych ogrodach, na okolicznych łąkach i w lasach jest mnóstwo zdrowych roślin, które warto wykorzystać w domu. 

Dziś będzie część pierwsza o kwiatach, kolejne będą o krzewach, drzewach i innych roślinach, które nadają się do wykorzystania, a są zazwyczaj na wyciągnięcie ręki.


KWIATY JADALNE

Tulipany


W ogródkach i na łąkach rośnie sporo kwiatów. Zazwyczaj pełnią one funkcję ozdobną, ale mogą być wykorzystywane również w naszym menu. Do tej pory nie spodziewaliśmy się, że tyle jest jadalnych kwiatów, a oto niektóre z nich:

Mniszek Lekarski

Mniszek pospolity jadalny
Mniszek lekarski (mlecz)


Wspomniany już wcześniej, jadalny jest w całości. Zarówno korzenie, liście jak i kwiaty maja swoje zdrowotne właściwości. Korzenie mniszka zawierają inulinę, która pełni funkcję naturalnego prebiotyku, trójterpenę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym oraz sterole roślinne, które m.in. obniżają stężenie szkodliwego cholesterolu we krwi, zawierają także potas oraz substancję mannitol, która obniża ciśnienie krwi. Liście również zawierają trójterpeny, mannitol, a także  substancje zwalczające wolne rodniki, ponadto potas, magnez, krzem i witaminy: C, B i A. Mniszek jest rośliną, która ma działanie oczyszczające, wspomaga pracę wątroby i nerek, usprawnia metabolizm i działa moczopędnie. Usuwa toksyny z organizmu.
Natomiast kwiaty mniszka, z którego zrobimy miodek majowy stosuje się na kaszel, działa wykrztuśnie, polecany w chorobach dróg żółciowych i zawiera spore ilości witaminy C, jest idealny podczas przeziębień. Dobrze wpływa również na cerę trądzikową.

Co można zrobić z mniszka ? Sałatki, jako dodatek do kanapek, zamiennik szpinaku, soki, napary, nalewki, wino a nawet piwo, miodek mniszkowy, kwiaty można smażyć np. w cieście naleśnikowym- przysmak dziecięcy.


Stokrotki

Kwiat jadalny stokrotka
Stokrotka

Również mogą być spożywane całe rośliny, kwiaty mają lekki orzechowy posmak. Mogą być jedzone na surowo, jak i poddawane obróbce cieplnej.  W swym składzie posiadają saponiny, które działają  wykrztuśnie, pobudzają ruch nabłonka rzęskowego, upłynniają zalegającą wydzielinę, flawonoidy, polifenole, wykazują hamujące działanie na rozwój grzybów, a także wykazano ich działanie przeciwbakteryjne.
Stokrotki można użyć w sałatkach, jako ozdoba deserów, sporządzić z nich syrop lub aromatyczną nalewkę, spotkałam się nawet z zupą stokrotkową.

Bratki ogrodowe (fiołki trójbarwne)

Bratek jadalny
Bratek

Zawierają flawonoidy, karotenoidy, polifenole oraz witaminę C. Dzięki swojemu składowi wykazują  działanie przeciwutleniające. Regulują przemianę materii, wzmacniają naczynia krwionośne, działają moczopędnie i odtruwają organizm, pomocne w infekcjach układu moczowego, nadciśnieniu i chorobach oczu, łagodzą podrażnienia skóry i są niezastąpione w leczeniu z trądziku młodzieńczego, egzem oraz wysypek.
Zazwyczaj używane jako napary.

Fiołek wonny

Fiołek jadalny
Fiołek wonny

Zawiera substancje o działaniu wykrztuśnym, rozpuszczającym śluzy, rozrzedza wydzieliny, a także substancje uspokajające. W liściach znajdują się związki o działaniu napotnym i obniżającym ciśnienie krwi. Stosuje się przy zapaleniu gardła, kaszlu i katarze, jest skutecznym środkiem na kaszel u dzieci, a także lekko usypiającym, wyciszającym.
Kwiaty stosowane są jako środek aromatyzujący potrawy, można zrobić cukier fiołkowy, ocet fiołkowy, herbatkę, syrop, bardzo często dodawany do różnego rodzaju deserów, dżemów, ale także wytrawnie do sałatek.

Nagietek lekarski

Nagietek
Ten niepozorny kwiat zawiera w sobie mnóstwo substancji czynnych. Liście stosowane jako środek usuwający stany zapalne oraz napotny. Kwiaty pobudzają menstruację oraz działają przeciwskurczowo. Kwiat ten wykazuje działanie przyśpieszające gojenie, a także działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Posiada także właściwości, bakteriobójcze, grzybobójcze,  również skuteczne w stosunku do wirusów. Przetwory z nagietka wykazują korzystne działania na błony śluzowe przełyku, żołądka i jelit, w związku z tym można je stosować leczniczo w przypadku nieżytów żołądka i jelit, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Zastosowanie: kwiaty stosuje się jako składnik sałatek, napary do picia również dla dzieci, dodatek do potraw, zamiennik szafranu.. Szczególne zastosowanie ma w kosmetyce – olejki, kremy, kąpiele.

Nasturcja

Nasturcja
Kwiaty nasturcji zawierają bardzo dużo witaminy C ok. 100mg na 100g, ponadto sporo B-karotenu i luteiny. Ma działanie odkażające, wykrztuśne, przeciwzapalne, ogólnie wzmacniające i odtruwające. Reguluje również przemianę materii, przyśpiesza trawienie, a także działa uspokajająco, likwiduje kłucie w sercu i kołatanie.
Zastosowanie nasturcji: do sałatek, do kanapek, do zup, można je marynować, jest ostra w smaku.
Rumianek
Raczej powszechnie znany i używany w przeróżnych sytuacjach. U nas przede wszystkim stosowany w dolegliwościach brzusznych (nam zawsze pomaga), przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, zapobiega wzdęciom, wspomaga procesy trawienia. Ponadto ma działanie antyseptyczne, zwalcza bakterie, dobrze działa przy grypie i przeziębieniu, ponieważ jest bogatym źródłem witaminy C pomoże zwalczyć katar i kaszel, obniża też gorączkę. Zewnętrznie łagodzi stany zapalne skóry i podrażnienia, wzmacnia naczynka krwionośne. Ma też działanie ogólnie przeciwbólowe.   
Stosujemy go doustnie w postaci herbatek, naparów,

Bez lilak

Bez lilak jadalny
Bez lilak

Ma działanie napotne i przeciwgorączkowe. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, fungistatyczne(przeciwgrzybicze) w przewodzie pokarmowym. Wzmaga odporność organizmu. Zawiera fitoncydy antybakteryjne i przeciwwirusowe. Może być stosowany jako środek przeciwzapalny na gardło przy nieżycie górnych dróg oddechowych będąc środkiem przeciwkaszlowym i oczyszczającym.
Możemy jeść na surowo jako dodatek do deserów, ciast, tortów, do sałatek, sporządzić z niego syrop, lemoniadę, galaretki, nalewki, konfitury a także usmażyć w cieście naleśnikowym.

Kwiatostany czosnku i szczypiorku 

Kwiaty szczypiorku
również są jadalne, mają praktycznie te same właściwości, co rośliny właściwe, ale są delikatniejsze w smaku.

Aksamitka

Aksamitka
Płatki kwiatów stanowią bardzo bogate i cenne źródło karotenoidów – barwników o działaniu przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym.
Można przyrządzić z niej herbatę, dodawać do sosów,  mięs, zup.

Kwiaty dyni i cukinii

Pyszne zdrowe kwiaty cukinii i dyni
Kwiaty cukinii

Smakują podobnie jak same warzywa, ale są od nich delikatniejsze. Bogate w witaminy z grupy B, witaminę A, C i PP, zawierają również potas i wapń. Ponadto mają działanie odkwaszające i przyspieszają przemianę materii.
Możemy je nadziewać, smażyć, nadają się do różnego rodzaju tart i zapiekanek.

Zaskakujące, że nawet płatki tulipanów są jadalne, smakują lekko ogórkowo, ale nie znam ewentualnych ich właściwości. Za to ich cebulki są mocno trujące.



 Morał kwiaciany jest taki, że warto je jeść. Kwiaty jadalne mają moc cennych właściwości leczniczych, a znajdują się niemalże w każdym ogródku, więc są dostępne od ręki, bezpłatnie. Kwiaty na naszym talerzu nadadzą potrawie koloru, a przy okazji wspomogą funkcjonowanie naszego organizmu. Czego można chcieć więcej. J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz