wtorek, 12 kwietnia 2016

Cudze chwalimy a swego nie znamy

Każdy z nas zna przysłowie Stanisława Jachowicza "cudze chwalicie, swego nie znacie". Jest ono niezmiennie aktualne. Zazwyczaj wyjeżdżamy w dalekie wojaże, bo na pewno tam ciekawiej i piękniej, a nasze własne "podwórko", to przecież mamy na co dzień i nudno. Postanowiliśmy zmienić również nasze podejście już kilka lat temu i okazało się, że nasza okolica z roku na rok nas zachwyca coraz bardziej.

Wyżyna Miechowska



Nie jest to rejon za bardzo turystyczny, co nie zmienia faktu, że naprawdę potrafi być tu pięknie, a to za sprawą niezwykłego urozmaicenia terenu. Jest tu mnóstwo pagórków, dolinek, wąwozów, wzniesień, które ze sobą się łączą i przeplatają, a wszystko w skali mikro,bo nie są to góry a Wyżyna Miechowska. Najwyższe wzniesienie to Biała Góra - 416 m n.p.m. Jest to teren rolniczy, gdzieniegdzie zalesiony, wiosną i latem bardzo kolorowy i piękny. Znajduje się tu 57 hektarowy Obszar Chronionego Krajobrazu Wyżyny Miechowskiej graniczący z Parkiem Krajobrazowym Orlich Gniazd.


Trasy rowerowe


Kiedy jeździmy po Wyżynie samochodem, co chwila przystajemy, żeby zrobić zdjęcie i napatrzeć się na krajobraz. Dla wprawnych rowerzystów polecam tutejsze trasy rowerowe. Rower to dobra alternatywa dla odwiedzenia tego ciekawego obszaru, jednak pagórkowatość terenu powoduje, że musimy mieć naprawdę dobrą rowerową kondycję, aby przejechać trochę więcej niż 10 km ;) Widoki są piękne, po drodze możemy odnaleźć bardziej lub mniej zapomniane dwory, dworki i inne zabytki.


Szlaki turystyczne Miechowa



1. Szlak architektury drewnianej 


W Miechowie znajduje się jeden z punktów tego szlaku - Dworek "Zacisze", który należy do Regionu Jurajsko-Oświęcimskiego.  Szlak łączy następujące obiekty:  Dworek „Zacisze” w Miechowie, Dwór i Spichlerz w Glanowie, Dzwonnica w Skale, Dzwonnica w Tenczynku, Kaplica na Salwatorze w Krakowie, Kaplica w Ojcowie, Kościół parafialny w Iwanowicach, Kościół w Barwałdzie Dolnym, Kościół w Dłużcu, Kościół w Głębowicach, Kościół w Graboszycach, Kościół w Grojcu, Kościół w Jawiszowicach, Kościół w Krzęcinie, Kościół w Marcyporębie, Kościół w Mętkowie, Kościół w Modlnicy, Kościół w Nidku, Kościół w Osieku, Kościół w Paczółtowicach.


2. Młyny Doliny Szreniawy


Urokliwa dolina rzeki Szreniawy, pośród wiejskich pejzaży, a wzdłuż niej około trzydziestu młynów. Niektóre działające i pracujące do dziś inne niszczejące, ale nie mniej przez to ciekawe. Aby do nich dotrzeć trzeba się czasem nagimnastykować, bo nie zawsze są usytuowane przy drodze. Musimy się zatrzymać i ich poszukać, przyda nam się dobra mapa, na której dokładnie będzie wszystko oznaczone. Szlak składa się z trzech odcinków,a  w rejonie miechowskim łączy takie miejsca jak:  stacja kolejowa w Miechowie; obok kolejowa wieża ciśnień, młyn w Miechowie na potoku Cicha, "spalony" młyn w Miechowie, młyn przy Racławickiej, młyn w Siedliskach,  młyn w Przybysławicach, młyn w Wielkanocy, młyn w Gołczy, młyn w Rzeżuśni,  młyn w Przesławicach młyn w Kamieńczycach (Kamieńczyce 19).

3. Szlak Kościuszkowski (czerwony), rowerowy


Szlak przebiega przez trasę przebytą przez wojska Kościuszki podczas insurekcji, został stworzony ku jego czci. Długość szlaku to ok. 100km, więc tylko dla wprawionych rowerzystów, którzy mają dobrą mapę i gps-a. Niestety łatwo się na nim zgubić, ponieważ miejscami dość słabo oznaczony. Co jakiś czas opatrzony tablicami z opisami historycznymi. Jeśli nie na rowerze, to przynajmniej samochodem warto wybrać się przynajmniej do jednego punktu z tego szlaku, np. Racławic, żeby zobaczyć przez lata prawie niezmieniona panoramę racławicką.

4. Szlak Bożogrobców


Jest to trasa samochodowa, która przebiega przez miejsca związane z historią zakonu bożogrobców w dziejach kościoła i polskiej kultury.  Prowadzi przez :
  • bazylika Grobu Bożego w Miechowie ,
  • kościół pw. św. Krzyża w Siedliskach,
  • kościół pw. św. Wita w Uniejowie,
  • kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Chodowie,
  • kościół pw. św. Wojciecha w Sławicach,
  • kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Wrocimowicach,
  • kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie,
  • dawny kościół pw. św. Jadwigi oraz kościół pw. św. Barbary w Krakowie,
  • kościół pw. św. Kwiryna w Łapszach Niżnych.
Bożogrobcy to Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego założony na początku XI wieku. Jego zadaniem było strzec Grobu Pańskiego w Jerozolimie i przybywających do niego pielgrzymów. W Polsce zakonnicy znaleźli się dzięki możnowładcy Jaksy z rodu Gryfitów. To on ich sprowadził i ufundował im klasztor miechowski. Stąd też zakonnicy w Polsce nazywani są miechowitami. W Miechowie właśnie znajduje się Bazylika Grobu Bożego, a przy niej Siedziba Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu.

5. Zamek Mirów w Książu Wielkim


Zamek wybudowany w latach 1585-1595 na zlecenie biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego. Co ciekawe obecnie mieści się tam szkoła i nie funkcjonuje żadne muzeum. Natomiast jest to obiekt objęty programem Stowarzyszenia Willa Decjusza pod nazwą Szlak Renesansu w Małopolsce.

6. Wyciąg narciarski


Jeśli wpadniecie w te okolice zimą, to można podjechać do miejscowości Sławice Szlacheckie, gdzie znajduje się wyciąg narciarski Sławicki Raj. Idealny do nauki jazdy na nartach, wyciągi orczykowe i dwie trasy - krótka dla zupełnie początkujących i do nauki z instruktorem oraz dłuższa - dla minimalnie wprawionych narciarzy.

Jednak poza wszelkimi szlakami, znajdującymi się tu zabytkami, warto tutaj po prostu przyjechać choćby na chwilę, przejechać wzdłuż uroczych kolorowych pól, padołów i lasów wiosenną lub letnią porą, a na pewno nam się spodoba. A może przyjedziemy tu na niedzielny piknik.

Polecam trasę przez miejscowości: Góry Miechowskie, Grzymałów (znajduje się tu dworek-dawna szkoła), Dosłońce (Hotel czterogwiazdkowy z licznymi atrakcjami), Dale (wieża widokowa, z której przy dobrej widoczności zobaczymy Tatry) do Racławic (miejscowość historyczna) - piękne widoki. My zazwyczaj odkrywamy te tereny wjeżdżając w nieznane nam uliczki bez jakiegokolwiek GPSa czy mapy, po prostu jedziemy powoli i napawamy się widokami odkrywając coraz to nowsze dla nas pejzaże. 

Wyżyna Miechowska

Wyżyna Miechowska

Gdzieś po drodze możemy spotkać takie perełki :)

Dosłońce- wieża widokowa

Widok z wieży zimową porą

Wieża widokowa - Dosłońce




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz