środa, 2 grudnia 2015

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe , a w zasadzie zamczysko

O zamku Krzyżtopór w Ujeździe w świętokrzyskim, co brakuje mu 365 okien.


Wspaniały zamek do zwiedzania z dzieciakami. Najlepszy w jakim byliśmy. Nasza latorośl była nim zachwycona - podziemia, lochy, mury, okna - wszystko jest tu niesamowite i ogromne. Naprawdę robi wrażenie. Budowany w latach 1627 - 1644, powstał jako przejaw megalomanii jego fundatora Krzysztofa Ossolińskiego oraz zamiaru zapisania się w pamięci potomnych i chyba tak też się stało, bo zamek wzbudza spore zainteresowanie.

wejście do zamku Krzyżtopór



 Zamek ów podobno miał mieć tyle okien - ile dni w roku, pokoi - ile tygodni, sal - ile miesięcy, wież - ile kwartałów. Czy tak jest? - nie wiem, nie liczyłam, za bardzo zajęta byłam jego odkrywaniem :) Co prawda kierunek spaceru po zamku został opisany na tabliczkach i wszystko ponumerowane, żeby wiedzieć w jakiej kolejności zwiedzać, ale i tak można się w tych ruinach pogubić.


Korona bastionów






Dawne stajnie, które obecnie, zachwycają swą wielkością oraz kolorami, które naniósł czas.


Następnie spacer po dziedzińcu i próba liczenia okien. Nieudana...


Ścieżki wokół zamku.





Kubatura budynków wynosi ok. 70 tys. metrów sześciennych, a powierzchnia ok. 1,3 ha, długość murów fortyfikacji ok. 600 metrów. Wobec czego musimy przeznaczyć sporo czasu, żeby to wszystko obejść. Co dziwne akurat w takich miejscach ewentualne braki sił naszego szkraba nie mają miejsca.


Ceny biletów jak na ruiny dosyć drogie, ale przeznaczone na remonty.
Dorośli - 10 zł
Ulgowe - 7 zł
Zwiedzanie od kwietnia do października.
W zamku i okolicy nie ma żadnej gastronomii, oprócz ewentualnych bud z jedzeniem. W zamku znajduje się sklepik z pamiątkami, a przy wejściu są jakieś stragany. Parking bezpłatny, zaraz obok zamku.



*Jak już wybierzemy się do Ujazdu warto również na chwilkę wstąpić do pobliskiego Ćmielowa, gdzie znajduje się fabryka porcelany. Jest tam kawiarnia, w której możemy napić się kawy(np. kopi luwak) lub herbaty w ćmielowskiej porcelanie, a także zakupić jakieś tamtejsze wyroby. Można wziąć udział w warsztatach twórczych i swoją pracę zatrzymać dla siebie.

Ocena wycieczki 5/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz